Kullanım Alanları

Kullanım Alanları

UÇUCU YAĞLARIN KULLANIM ALANLARI

Uçucu yağlar otsu bitkiler ve diğer bitkilerin çiçeklerinden, odunlarından ve reçinelerinden elde edilen yüksek dereceli konsantrasyonlardır. Bu nedenle onların tesir alanı bilinerek kullanılmalıdır. Mukoza zarına ve gözlere katiyen değdirmemeli, (ince deri, koltuk altı gibi) çocukların yetişemeyeceği yerde saklanmalıdır.

Bu yağlar, amaca göre ya bademyağı, jojabayağı, susamyağı gibi ciltten kolayca emilimi sağlayan sabit yağlardan biriyle belirli oranlarda karıştırılarak yada parfüm amaçlı ise alkolle seyreltilerek kullanılabilir. Bu yaygın kullanım alanları dışında;

Yüz ve vücut bakımı, masaj yağları

Uçucu yağlar veya onların bir kaçının birleşiminden meydana gelen özel karışımlarının doğrudan cilde uygulanmaları yerine, daha önce bahsettiğimiz gibi badem, susam, jojaba, hawaii cevizi yağı gibi özellikle katkısız, soğuk pres ile elde edilmiş sabit yağlarla belirli oranda karıştırılmış formları uygulanabilir. Uçucu yağ- sabit yağ seçimi, karışım formu cilt tipine uygun olacak şekilde uzman kişilerce tespit edilip kullanılmalıdır.

DEFNE ESSENCIA farklı cilt tipleri için geniş seçenekler sunmaktadır.
Masaj için: Lavanta, kuşdili, bergamot, limon, lipya, hint limonotu, semra çamı, ardıç, gül.
Vücut bakımı: Portakal, bergamot, santal, sedir, turunç, gül, kır papatyası, ıtır çiçeği, yasemin.
Hassas vücut bakımı: Yasemin, gül, kananga, santal, tarçın, tefarik.
Yüz bakımı (cilt tiplerine göre farklılık gösterir) : Fas turuncu, lavanta, yasemin, günlük hindistan, portakal ve kananga.

Banyo ilavesi

Uçucu yağlar suda çözülmezler. Bu nedenle, banyolarda kullanabilmek için tabii dağıtıcılar ile karıştırmak lazımdır. Banyolarda kullanılan sentetik emulgatorların kullanılmamasını tavsiye ederiz. Bir kaşık sıvı bal, kaymak ve ya tuzu yağlarla karıştırıp, su dolu küvete dökerek “ kokulu banyolar “ kullanabilirsiniz. Uçucu yağlar sıvı sabun maddeleri ile ( köpük yapıcı ) birlikte de kullanılabilir. Sıvı sabun maddesinin bir çorba kaşığına 10-15 damla uçucu yağ koyarak güzel ve köpüklü bir banyo hazırlamak mümkündür.

Dinlendirici banyo: Melisa, lavanta, turunç, gül ağacı, ıtır çiçeği, sedir, portakal.
Özel bir banyo: Fas turuncu, mandalina, santal, gül, yasemin.
Ferahlatıcı (canlılık verici) banyo: Hint limon otu, lipya, bergamot, kuşdili, limon, ardıç, mersin.
Günlük stresi atmak için banyo: Kanaga, santal, Fas turuncu, tefarik.

Koku hazırlamak için

Sabit yağlarla uçucu yağlar birbirleriyle uyum sağlayacak şekilde ve belirli oranda karıştırılarak da kullanılabilir. Örneğin ; Jojaba sabit yağı kokuyu uzun süre vücutta tutması ve kokusunun nötr olması, ayrıca cildi besleyici özelliğe sahip olmasından dolayı sık kullanılır. Karışım oranı örneğin; 10 ml. Jojaba yağına 15 damladır (%7).