Karağan *
Önde Gelen Bileşenleri :
a-pinene: yak. %33,5 , camphene: yak. %4,5 , acetate de bornyle: yak. % 4,2 , ledene: yak. %3,5 , trans pinocarveol: yak. %3,5
Özellikleri :
Dengeleyici, kuvvetlendirici.
Ruhsal ve Duygusal Etki :
İç açıcı, dengeleyici, dışa dönüklüğu sağlayıcı, toplantı ve meditasyonlarda hislendirici.
Vücutsal Etki :
İyi bir antiseptik, mantar ve iltihap önleyici, kramp ve tıkanıklık önleyici, Cilt yenileyici, yaralarda kan durdurucu, tıkanıklıkları açıcı ve bağışıklık sistemini uyarıcıdır.
Uyumlu Yağlar :
Lavanta, Neroli, Gül, Melisa, Günlük, Tefarik
Kullanım Önerileri :
Yağ lambalarında, cilt bakımında, yüz –vücut yağlarının hazırlanmasında, çiçeğimsi doğal parfümlerde hafif fiksatür olarak. Sinirsel cilt kaşıntılarında ve yaralanmalarda, aknede, adet dönemi şikayetlerinde, ameliyat sonrası lenf tıkanıklığında.
Notlar :

Reçinesi orta çağdaki haçlı seferleri ile Avrupa'ya yayılmıştır. İnsanlar karağanı ''yapışkan otu“ olarak da bilirler. Parfümlerin önemli bir öğesi olarak kullanırlar. Karağan, diğer uçucu yağlarla olan karışımlarda, şarap yapımında ve bal ile yapılan alkollü bir içki olan“ Honigmette“ de, yaraları iyileştirici ve ağrı kesici olarak ve ayrıca değerli bir öksürük ilacı olarak kullanmışlardır
Girit ve Kıbrıs'da eskiden üretildiği gibi üretilmektedir. Çobanlar koyun ve keçi sürülerini karağan çalılıklarının arasına sürer, bu esnada hayvanların kıllarına reçine yapışır. Ve sonra onu alıp kısa zamanda yoğurarak temizlerler. Alkolde çözülen reçine parfüm endüstrisinde kullanılmak üzere hazırlanır.

İlgili Ürünler :
Karağan*
©2019 NU-KA İthalat İhracat Paz. San. LTD. ŞTİ.