Kananga Komple *
Önde Gelen Bileşenleri :
(24 saat destilasyon)
germacren-D: yak. % 18,42 ,-CARYOPHYLLENE: yak; 14,40 ,BENZOATE DE BENZYLE: yak; % 6,53 ,ACETATE DE GERANYLE: yak; % 4,91,-HUMULENE: yak; % 4,03
Özellikleri :
Dengeleyici, Sakinleştirici-antinevraljik, güven arttırıcı-kasılmalarda ve afrodizyak.
Ruhsal ve Duygusal Etki :
Antinevraljik, antidepresif, ağrı kesici, öfor arttırıcı, afrodizyak.
Vücutsal Etki :
Antiseptik, adale gerilimlerini giderici, hücre yenileyici, hücreler arası boşlukların doldurulmasına etken, ciltte nem arttırıcı. Akciğer, kalp, kalın ve ince bağırsak fonksiyonlarını düzenleyici.
Uyumlu Yağlar :
Yasemin, gül, santal odunu, sedir, tonka, ıtır ve turunçgilyağları.
Kullanım Önerileri :
Naturkozmetikte cilt bakım- yüz-vücut ve masaj yağlarında, banyolarda, kompreslerde ve naturparfümlerde çiçeğimsi ve sıcak kalp notunu verir. Yağ lambalarında, hava temizleyicilerde, afrodizyak masaj yağlarında.
Notlar :

Bu yağın üretimi esnasında, destilasyon süreci içinde, destilasyon başında, ortasında ve sonunda elde edilen yağların gerek koku, gerek etken maddelerin dağılımı ve özgün ağırlıkların farklılığı görülmüştür. Bu destilasyon süreci içinde (2-3 saatte ) elde edilen bölümüne, Kananga – ekstra olarak adlandırılır. Destilasyonun ( 24 saat ) devamında elde edilen bölümüne ise kananga komple ismi verilir.

Kananga ağacının ana vatanı “Hint okyanusu” özellikle Madakaskar ve Kamerun’dur. Normal şartlar altında 10 ile 30 metre büyüyen ağaçlar, kültür altında 2-3 metre olarak kesilir. Yeşil ve 4-8 cm. uzunlukta olan çiçek yapraklar role haline kıvrılır, narin sarı bir renk ve kuvvetli bir kokuya dönüşür. Çiçekler bütün yıl boyunca, özellikle mayıs-haziran veya kasım aralık aylarında destile edilir.

Uzun zamandır şifalı bitki olarak kullanılır. Endonezya’da, çiçekleri gerdek gecelerinde çiftlerin yatakları üzerine serpmek bir gelenektir. “Çiçeklerin çiçeği“ (ylang-ylang)’nin ağır ve baştan çıkartıcı kokusu Endonezya’lılar tarafından eski çağlardan beri, özellikle cinsel arzuları kamçılayıcı olarak bilinir. Bu koku parfümleri erotik ve oryantal olarak adlandırılır.

İlgili Ürünler :
Kananga Komple* (Ylang-Ylang*)
©2020 NU-KA İthalat İhracat Paz. San. LTD. ŞTİ.