Beyaz Kekik *
Önde Gelen Bileşenleri :
thymol ~%70, linalool ~%8, terpinen-gama ~%4, cymen-para: ~%3
Özellikleri :
Aktive edici, canlılık verici, temizleyici.
Ruhsal ve Duygusal Etki :
Cesaret verici, teşvik edici ve kişilerde beraberlik hissi uyandırıcı.
Vücutsal Etki :
Kekik yağı vücuda kuvvetli bir antiseptiktir. (mikrop öldürücü), mukavemet güçlendirici, balgam söktürücü, kan dolaşımını düzenleyici, tansiyon yükseltici, iştah açıcı ve hazım kolaylaştırıcıdır. Üşütme hastalıklarını önler. Boğaz ağrılarında, aksırıklarda, öksürüklerde ve bronşitlerde, yaralarda, aknede, ayak mantarı ve diş bakımında da kullanılır. Sinir zayıflığı, korkulu anlar ve uyku problemleri sebebiyle kasılmış sinirleri rahatlatır. Ayrıca hafıza kuvvetlendiricidir.
Uyumlu Yağlar :
Bodur çam, mersin, limon, niauli, kayeput.
Kullanım Önerileri :
Özellikle kışın masajlarda, banyolarda. Naturparfüm lerde. Yağ lambaları, hava temizleyicilerde. Akne ve ayak mantarı cilt bakım yağlarında.
Notlar :

Düşük dozda kullanılması önerilir, tahriş edicidir. Epilepsi (sara) hastalarına ve hamilelere tavsiye edilmez.

Eski resimli belgelere göre, M.Ö. 2000 yıllarında Irak’ta kekik ekimi yapılmıştır. Kekik Arapçada “ güzel kokan ot “ anlamına geldiğinden her kokusu olan bitkiye Anadolu’da kekik adı verilmektedir. Yunanca adı ise “ thymus= cesaret “ anlamına gelir. Otsu bir bitki olan ve Mayıs ayından, Temmuz ayına kadar çiçek açan kekik Türkiye, Fransa, İspanya, Fas gibi Akdeniz ülkelerinde yetişir. Akdeniz bölgesinde değişik türleri olmasına rağmen genelde Origanum onites tir. Kırmızı kekik diye adlandırılan T.Vulgaris Kırmızımsı, beyaz kekik diye adlandırılan T. serpyllum berrak hafif sarımsıdır. Kokusu delici, baharatımsıdır.

Yaklaşık 120 kg. yaş bitkiden, destile usulü ile 1 kg. yağ elde edilir Kekik yağı, vücutta kuvvetli bir antiseptiktir (mikrop öldürücü) 2500 lt. suya 1lt. kekik yağı koyarak, deneyimi yapılmıştır.

Önemli : Beyaz kekik kırmızı ( Sahter ) ya nazaran daha yumuşaktır, dolayısı ile hassas kişiler ve çocuklar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

İlgili Ürünler :
Beyaz Kekik*
©2020 NU-KA İthalat İhracat Paz. San. LTD. ŞTİ.