Bergamot (Bergaptensiz)
Önde Gelen Bileşenleri :
Limonene yak: %40,70 ,acetate de linalyle yak : % 28 , linalol yak: % 12 , geranial yak: % 0,27 , -bisabolone yak: 0,12
Özellikleri :
Sakinleştirici, rahatlatıcı, ferahlatıcı.
Ruhsal ve Duygusal Etki :
Korku giderici, sinirsel gerginliklerden kaynaklanan korku, depresyon, histeri nöbetlerini düzenleyici, ruhi ferahlatıcı, dengeleyici.
Vücutsal Etki :
Antiseptik, antimikrotik, antibakteriyel, adale gerginliklerini düzeltici adet günleri zorluklarında, dikkat toplayıcı konsantre edici tonik, böbrek ve böbrek üstü fonksiyonlarını düzenleyici, ateş düşürücü.
Uyumlu Yağlar :
Neroli, kananga, gül, sedir, vetiver, ıtır, lavanta, civanperçemi.
Kullanım Önerileri :
Yağlambaları, hava temizleyiciler, Saunalar, hidrolatlar, naturparfüm, ve diğer kullanım yerlerinde. Diğer turunçgil yağlarının kullanıdığı tüm yerlerde. Serin yerde saklanması önemle tavsiye edilir. Earl Gray çayının tipik kokusu Bergamot yağının çaya katılması ile elde edilir. Furocumarin ( bergapten ) içermez bu nedenle cilt bakımında kullanımı uygundur.
Notlar :

Bergamot yağı, Aqua mirabilis hidrolatı ( kölnisches Wasser ) ve Bergamot çayı ( Earl Grey Tee ) ürünleri sayesinde adını tüm dünyaya duyurdu. Kasım-Ocak ayları arası daha yeşilken üretilen bergamot yağının menşei Kalabrien – İtalya olarak bilinir. Ama, araştırmalara göre Bergamot kelimeyinin açılımı : Beg ar mu di dir. Ne İtalya da ki Bergama şehri, ne de İngilterenin Earl Grey Tee ile ilgisi vardır. Eski Türkçe de bey armudu dur. Dilimizi ve ürünümüzü tam olarak kullanmadığımızdan bilinmemektedir.

İlgili Ürünler :
Bergamot* (Bergaptensiz)
©2019 NU-KA İthalat İhracat Paz. San. LTD. ŞTİ.