Sedir *
Önde Gelen Bileşenleri :
β-HIMACHALENE yak: %43,26, α-HIMACHALENE yak: %15,06, γ-HIMACHALENE yak: %9,26, γ-ATLANTONE yak: %2,71, ALLO-HIMACHALOL yak: %1,13
Özellikleri :
Dengeleyici, öz güven sağlayıcı, cesaretlendirici.
Ruhsal ve Duygusal Etki :
Ruhsal sıkıntıları giderici, sinirsel gerginlikleri gevşetici, korku hallerinde sakinleştirici.
Vücutsal Etki :
Antiseptik, astrenjan etkili, cilt temizleyicidir. Balgam söktürücü ve rahatlatıcıdır.
Uyumlu Yağlar :
Bütün yağlar, özellikle gül, lavanta, bergamot, neroli, sedir, ardıç, semra çamı.
Kullanım Önerileri :
Banyolarda, cilt bakım ürünlerinde, özellikle selülit masaj yağlarında, yağ lambalarında, hava temizleyicilerde, erkek naturparfümlerde. Elbise dolaplarında da güveden koruyucu olarak kullanılır.

Saç bakımında: Saç dibi hücrelerinde toksit maddelerin atılımını sağlar, diğer bir deyişle yağlanan baş cildini sağlığa kavuşturur. Kepeklenme ve saç dökülmesine iyi gelir.

Ayrıca ruhi yönden kadınların buhran devrelerinde, çocukların uyku problemlerinde ve karın ağrılarında, ergenlik çağı problemlerinden meydana gelen korku, can sıkıntısı ve bunalım problemlerinde rahatlatıcıdır. Sınavlardan önce gerginlik gidericidir.

Selülit masaj yağı:
100 ml. Susam yağı içine; 15’er damla kuşdili, Ardıç meyvesi, 25’er damla Greyfurt ve limon ilave edilerek hazırlanır, ihtiyaç kadar sürüldükten sonra masaj ile cilde yedirilir. Daha etkili oması için lif veya ipek kese ile üzerinden masaj yapılır.
Notlar :

Dayanıklılığı M.Ö. Fenikeliler tarafından keşfedilen sedir, gemi yapımında kullanılmıştır. Akdeniz bölgemizin yüksek dağlarında (cedrus libani) türü yetişmektedir.

Sedir yüzyıllar boyu hayatını çetin hava şartları altında devam ettirebilen dayanıklı bir ağaçtır. Yağı bize, onun gücünü ve ömrünü anlattığı kadar, ne kadar cesaret gerektiğini de anlatır. Sedir yağı zor durumlarımızda kendimize güvenimizi kuvvetlendirir ve yeni hedeflerimize cesur olarak gitmemize yardım eder. Hakiki sedir yağının “iğne yapraklılar“ gibi uzaklaştırıcı tesiri yoktur. (Örneğin: Juniperus = Ardıç, Thujon içerir, sedirde ise yok denecek kadar azdır.)

Yonga halinde kıyılmış, yaklaşık 30 kg odundan su buharı destilesi ile 1 kg yağ elde edilir.

İlgili Ürünler :
Sedir*
©2020 NU-KA İthalat İhracat Paz. San. LTD. ŞTİ.