• Huzur veren nefes...
  • full screen slider
  • html slideshow
  • jquery carousel
  • full width slider
Huzur veren nefes...1 Her damlasında şifa var...2 Kaliteden ödün vermeden üretim...3 %100 doğal ürünler...4 Uzman kadro, titiz Ar-Ge...5
css slider by WOWSlider.com v6.3
ANASAYFA > BİLGİ DAĞARCIĞI > Beyaz Kekik *

Beyaz Kekik *

Önde Gelen Bileşenleri (Komponentleri)
thymol ~%70, linalool ~%8, terpinen-gama ~%4, cymen-para: ~%3

Özellikleri
Aktive edici, canlılık verici, temizleyici.

Ruhsal - Duygusal Etki
Cesaret verici, teşviklendirici ve kişilere beraberlik hissi uyandırıcı.

Vücutsal Etki
Kekik yağı vücuda kuvvetli bir antiseptiktir. ( = mikrop öldürücü ), mukavemet güçlendirici, balgam söktürücü, kan dolaşımı arttırıcı, tansiyon yükseltici, iştah açıcı ve hazım kolaylaştırıcıdır. Üşütme hastalıklarını önler, boğaz ağrılarında, aksırıklarda, öksürüklerde ve bronşitlerde, yaralarda, aknede, ayak mantarı ve diş bakımında da kullanılır. Sinir zayıflığı, korkulu anlar ve uyku problemlerinden kasılmış sinirleri rahatlatır. Ayrıca hafıza kuvvetlendiricidir.

Uyumlu Yağları
Bodur çam, mersin, limon, niauli, kayeput.

Kullanım Önerileri ve Tavsiyeler
Özellikle kışın masajlarda , banyolarda. Naturparfüm lerde. Yağ lambaları, hava temizleyicilerde. Akne ve ayak mantarı, cilt bakım yağlarında.

Notlar

Düşük dozda kullanılması önerilir, tahriş edicidir, Saralılara ve hamilelere tavsiye edilmez.

Eski resimli belgelere göre, M.Ö. 2000 yıllarında Irak’ta kekik ekimi yapılmıştır. Kekik arapçada “ güzel kokan ot “ anlamına geldiğinden her kokusu olan bitkiye Anadolu’da kekik adı verilmektedir. Yunanca adı ise “ thymus= cesaret “ anlamına gelir. Otsu bir bitki olan ve Mayıs ayından, Temmuz ayına kadar çiçek açan kekik Türkiye, Fransa, İspanya, Fas gibi Akdeniz ülkelerinde yetişir. Akdeniz bölgesinde değişik türleri olmasına rağmen genelde Origanum onites tir. Kırmızı kekik diye adlandırılan T.Vulgaris Kırmızımsı, beyaz kekik diye adlandırılan T. serpyllum berrak hafif sarımsıdır. Kokusu delici,baharatımsıdır.

Yaklaşık 120 kg. yaş bitkiden, destile usulü ile 1 kg. yağ elde edilir Kekik yağı, vücutta kuvvetli bir antiseptiktir (= mikrop öldürücü, 2500 lt. suya 1lt. kekik yağı koyarak, deneyimi yapılmıştır.)

Önemli : Beyaz kekik kırmızı ( Sahter ) ya nazaran daha yumuşaktır, dolayısı ile hassas kişiler ve çocuklar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

İlgili Ürünler


Beyaz Kekik*       

Bilgi dağarcığındaki içerikler hazırlanırken kullanılan kaynakça listesi için tıklayınız.