• Huzur veren nefes...
  • full screen slider
  • html slideshow
  • jquery carousel
  • full width slider
Huzur veren nefes...1 Her damlasında şifa var...2 Kaliteden ödün vermeden üretim...3 %100 doğal ürünler...4 Uzman kadro, titiz Ar-Ge...5
css slider by WOWSlider.com v6.3
ANASAYFA > BİLGİ DAĞARCIĞI > Zarif Lavanta

Zarif Lavanta

Önde Gelen Bileşenleri (Komponentleri)
linalyl acetate: yak; % 33,19 ,linalool: yak; % 22,16 , terpinen-4-ol: yak; %17,43 ,lavandullyl acetate: yak; % 6,35 ,trans ocimene: yak; % 5,33

Özellikleri
Dengeleyici, gerilim çözücü, sakinleştirici.

Ruhsal - Duygusal Etki
Sinirliliği, uykusuzluğu, depresyonu, korkuyu, hassasiyeti düzenli hale sokar, rahatlatıcı, ferahlatıcıdır.

Vücutsal Etki
Antiseptik , antiviral, antibakteriyel etkilere sahiptir. Ayrıca ağrı dindirici, yatıştırıcı, sakinleştirici, kan dolaşımı arttırıcı, gerilimi çözücü etki gösterir. hücre yenileyicidir.

Uyumlu Yağları
Bütün yağlar.

Kullanım Önerileri ve Tavsiyeler
Lavanta, hint defnesi gibi, inceltilmeden doğrudan cilde sürülebilen, tahriş edici ödelliği olmayan bir yağdır.Cilt bakım ve masaj yağlarında, banyolar ve natur parfümlerde. Yağlambaları, hava temizleyicilerde. Yara iyi edici özelliğinden dolayı akne, mantar, ekzama ve bu gibi cilt bakım ve masaj yağlarında. Ense ve baş ağrısını giderir. Soğuk algınlıklarında önleyicidir, yanık ve güneş yanıkları kremlerinde kullanılır. Kötü vücut kokusunu yok eder, ayrıca dolaplarda çamaşırın güzel kokmalarını sağlar ve haşerelere karşı da kullanılır. Kanamayı arttırıcı etkiye de sahiptir.

Yaz için bakım yağı :
100 ml. Tatlı badem içine 20 damla Konarak hazırlanır.

Notlar

Lavanta, tesir alanı çok olan ve yüzyıllardır değişik şekillerde kullanılan bir yağdır.Örneğin, Anadolu’da 1848 yılında kolera hastalığında kullanılmasının yanısıra dünya’nın değişik yerlerinde, veba ya karşı da kullanılmıştır. Kraliçelerin uyumasına yardımcı olan lavanta, kendine has özel kokusu sayesinde yüzyıllardır parfümlerimizde de yerini almıştır.

120-130 kg. Çiçek salkımlarından destile usulü ile bir kilo yağ elde edilir.Yağı için ekilen lavantalar 600-1200 metre yükseklikte, bütün Akdeniz ülkelerinde ve özellikle Fransa’da ekilmektedir. Yurdumuzda ise, Isparta ve Burdur yöresinde az miktarda ekimi yapılmaktadır.Lavanta, ne kadar çok yükseklerde yetişirse, yağının kalitesi de o kadar güzel olur.

İlgili Ürünler


Zarif Lavanta  Zarif Lavanta*  Karabaş otu   

Bilgi dağarcığındaki içerikler hazırlanırken kullanılan kaynakça listesi için tıklayınız.