• Huzur veren nefes...
  • full screen slider
  • html slideshow
  • jquery carousel
  • full width slider
Huzur veren nefes...1 Her damlasında şifa var...2 Kaliteden ödün vermeden üretim...3 %100 doğal ürünler...4 Uzman kadro, titiz Ar-Ge...5
css slider by WOWSlider.com v6.3
ANASAYFA > BİLGİ DAĞARCIĞI > Bergamot *

Bergamot *

Önde Gelen Bileşenleri (Komponentleri)
Limonene yak: % 36,60 ,Linaly acetate yak:% 31,40 , Linalool 10,28 , Gamma terpinne: 6,99 , beta pinene: yak: % 5,71

Özellikleri
Sakinleştirici, rahatlatıcı, ferahlatıcı,

Ruhsal - Duygusal Etki
Korku giderici, sinirsel gerginliklerden kaynaklanan korku, depresyon, histeri nöbetlerini düzenleyici, ruhi ferahlatıcı, dengeleyici

Vücutsal Etki
Antiseptik, antimikrotik, antibakteriyel, adale gerginliklerini düzeltici-adet günleri zorluklarında, dikkat toplayıcı-konsantre edici, tonik, böbrek ve böbrek üstü fonksiyonlarını düzenleyici, ateş düşürücü.

Uyumlu Yağları
Neroli, kananga, gül, sedir, vetiver, ıtır, lavanta, civanperçemi.

Kullanım Önerileri ve Tavsiyeler
Yağ lambaları, hava temizleyiciler, Savunalar, hidrolatlar, natur parfüm, ve diğer kullanım yerlerinde. Diğer turunçgil yağlarının kullanıdığı tüm yerlerde. Serin yerde saklanması önemle tavsiye edilir. Earl-Gray-çayının tipik kokusu Bergamot yağının çaya katılması ile elde edilir.
Etken madde-içeriğinde Furocumarin olduğundan, güneşe duyarlılığı arttırabilir. Onun içindir ki direk olarak deriye sürülmesi ve güneşlenmek, ayıca güneş yağların da kullanılması da sakıncalıdır.
Işığa duyarlılığı arttırır ; Max. % 0,5 oranında kullanınız.
Rahatlatıcı kulak masajı :
50 c. Jojoba içine 2 dam. Bergamot, 1 er dam. Itır, nane, hint limon tu konarak iyice karıştırılır, kulağın her tarafına sürülerek daire çizilerek yapılan bu masaj uyku getirmeden rahatlatır.
Ders çalışma esnasında-konsantre ve motive edici :
Yağ lambalarında Bergamot ta diğer motive yağları olan Zufa otu, limon, clementin gibi kullanılır.

Notlar

Bergamot yağı, Aqua mirabilis hidrolatı ( kölnisches Wasser ) ve Bergamot çayı ( Earl Grey Tee ) ürünleri sayesinde adını tüm dünyaya duyurdu. Kasım-Ocak ayları arası daha yeşilken üretilen bergamot yağının menşei Kalabrien – İtalya olarak bilinir.
Ama, araştırmalara göre Bergamot kelimeyinin açılımı : Beg ar mu di dir. Ne İtalya da ki Bergama şehri, ne de İngilterenin Earl Grey Tee ile ilgisi vardır. Bunun aslı Türkçe kelime ve “ bey armudu “ dur.
Sebebi ise dilimizi ve ürünlerimizi tam olarak kullanamamızdandır.

İlgili Ürünler


Bergamot*       

Bilgi dağarcığındaki içerikler hazırlanırken kullanılan kaynakça listesi için tıklayınız.